Prokurori nga PSP Burim Rrustemi sot ishte në Prokurorinë e Përgjithshme ku ka dhënë deklaratën e tij lidhur me rastin “Reket”, pasi që ai së bashku me kolegen e tij Lile Stefanovska kishin udhëhequr rastin “Perandoria”, ku ndër të dyshuarit ishte biznesmeni Orce Kamçev, i cili doli se kishte dhënë 1.5 milionë euro për të ndërprerë procesin hetimor të udhëhequr nga Specialja.

Rrustemi ka theksuar se kryeprokurorja Katica Janeva nuk mund të ndikojë në dëshminë e tij për rastin “Reket”, ku ajo është protagoniste e përfolur në bisedat e materialeve të publikuara nga gazeta italiane “La Verita”.

Rrustemi tha se nuk ka pasur asnjë presion për atë se çfarë duhet të deklaroj para prokurores Vilma Ruskoska. Ai tha se ka treguar gjithçka që di në lidhje me rastin “Reket”, por se nuk mund të zbulon detaje. Në lidhje me kontrollin që pretendohet të ketë ndodhur dje në PSP, me urdhër të Katica Janevës, Rustemi tha se nuk ka informacione pasi që dje ka qenë në seancë gjyqësore për rastin “TNT”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…