Prokurorët rusë kanë mbështetur një dënim me burg deri në 3.5 vjet për liderin e opozitës Alexei Navalny në një gjyq të profilit të lartë që fillon të martën.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Navalny u ndalua gjatë kthimit të tij më 17 janar në Rusi nga Gjermania.

Kritiku i Kremlinit, i cili ishte rikuperuar nga një helmim me agjent nervor në Berlin që nga gushti, argumenton se vendndodhja e tij në Gjermani ishte e njohur për oficerët e lirimit me kusht.

Në një deklaratë të hënën, Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm shtroi kërkesën e Shërbimit Penal të Federatës më 29 dhjetor për të shndërruar dënimin me kusht prej 3.5 vjetësh të Navalny në një burg të vërtetë “ligjor dhe të arsyeshëm”.

Ndërkohë Navalny dhe mbështetësit e tij besojnë se “të tre rastet” për të cilat ai akuzohet janë të motivuara politikisht.

Arrestimi i tij shkaktoi dy fundjavë të protestës së paparë në të gjithë Rusinë, me dhjetëra mijëra që bënë thirrje për lirimin e tij dhe tubimin kundër elitës sunduese të Rusisë.

Mijëra u arrestuan në protesta dhe disa nga aleatët dhe anëtarët e familjes së Navalny janë arrestuar ose dënuar me arrest shtëpiak në lidhje me tubimet.

Aleatët e tij kanë bërë thirrje për protesta të reja të martën, ditën e seancës së tij gjyqësore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…