Prokurorët financiarë kombëtarë francezë thanë të enjten se kanë hapur një hetim për financimin e dyshuar të paligjshëm të fushatave elektorale në 2017 dhe 2022.

Një gazetë franceze raportoi se hetimi synon ofertat fituese të zgjedhjeve të presidentit, Emmanuel Macron, shkruan Euronews.

Prokurorët thanë në një deklaratë me shkrim se donin të jepnin sqarime pas raporteve të shtypit, në një referencë të dukshme ndaj gazetës Le Parisien që raportoi mbi një hetim të supozuar në lidhje me fushatën e Macron 2017 dhe lidhjet e tij me kompaninë konsulente amerikane “McKinsey & Company”.

Deklarata e prokurorëve, pa cituar Macron ose partinë e tij, tha se një hetim gjyqësor u hap më 20 tetor në lidhje me pretendimet për “llogaritë e paqëndrueshme të fushatës” dhe “reduktimin e zërave të kontabilitetit” në lidhje me kompanitë konsulente që operonin gjatë fushatave elektorale të 2017 dhe 2022.

Financimi i fushatës në Francë është i ndaluar rreptësisht.

Le Parisien, duke cituar burime anonime, tha se gjyqtarët po përqendrohen në kushtet në të cilat u lidhën disa kontrata të mëdha midis McKinsey dhe shtetit pas zgjedhjes së Macron.

Një zyrtar i presidencës franceze tha se Pallati Elysee “është vënë në dijeni të komunikimit nga zyra e prokurorisë financiare në lidhje me hapjen e dy hetimeve gjyqësore. … I takon sistemit të drejtësisë të udhëheqë hetimet në të gjithë pavarësinë.”

Përfaqësuesit e McKinsey në Francë nuk kanë komentuar hetimin.

Hetimi pason një tjetër të hapur në mars të këtij viti nga prokurorët financiarë francezë për mashtrim të dyshuar tatimor nga McKinsey. Kompania tha në atë kohë se “respekton rregullat franceze tatimore që zbatohen për të”.

Macron në atë kohë tha se ishte “i tronditur” nga dyshimet për evazion fiskal nga ana e firmave konsulente.

E ashtuquajtura “Çështja McKinsey” nxiti kritika nga rivalët e Macron përpara zgjedhjeve presidenciale të Francës që çuan në fitimin e tij për një mandat të dytë në prill.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Takohen Kurti dhe shefi i stafit të KFOR-it, diskutojnë për sigurinë në vend

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka pritur sot në zyrën e tij…

Zv.prokurori kroat jep detaje për aksidentin tragjik: Njërin prej shoferëve për një moment e ka zënë gjumi

Zëvendësprokurori komunal Slavko Pranjiq ka folur pas hetimeve të para rreth aksidentit…

Pamjet nga takimi i delegacioneve ruse dhe ukrainase

Këto janë pamjet e takimit mes dy delegacioneve, të Rusisë dhe të…

Kina spiunon pjesëmarrësit në lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit, aplikacioni ‘My 2022’ me boshllëqe serioze sigurie

Kushdo që udhëton në Kinë për Olimpiadën Dimërore të Pekinit duhet të…

Rusia dhe Ukraina mbajnë stërvitje ushtarake, NATO kritikon vendosjen e trupave ruse në kufi

Rusia dhe Ukraina kanë zhvilluar stërvitje ushtarake brenda një periudhe të njëjtë…