Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit dhe Transparensi Interneshënëll-Maqedoni do ta promovojnë projektin “Vlerësim i ndjeshmërisë nga korrupsioni në politikat dhe procedurat për punësim, me fokus të veçantë në nepotizëm, kronizëm dhe klientelizëm.

Projekti është mbështetur financiarisht nga Ambasada e Mbretërisë së Holandës, ndërsa do të përfshijë analizë të kornizës politike, juridike dhe institucionale të punësimeve në sektorin publik, si dhe rreziqet nga korrupsioni gjatë zbatimit të politikave dhe procedurave për punësim.

Është paralajmëruar fjalim i ambasadorit të Holandës Dirk Jan Kop, të Sofka Pejovska-Dojçinovska, anëtare e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit dhe e Sllagjana Tasevës, kryetare e Transparensi Interneshënëll.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…