Planet e presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan për ndërtimin e një kanali që çon në Detin e Zi, e kanë shqetësuar Moskën.

Rusët druhen se gjatë një konflikti të mundshëm, kjo do të krijonte një rrugë të re kalimi për luftanijet perëndimore.

Erdogan njoftoi muajin e kaluar se Ankaraja shumë shpejt do të nisë ndërtimin e kanalit të planifikuar të Stambollit, mes Detit të Zi dhe atij të Marmarasë. Shpresat e presidentit turk janë që nisma ambicioze 25 miliardë dollarëshe të përfundojë brenda 2023-shit, vit ky që shënon 100 vjetorin e Turqisë moderne.

Kanali do t’i lejojë anijet të anashkalojnë një pjesë të rrugës mes Bosforit dhe Dardaneleve që duhet ta përshkojnë aktualisht për të lëvizur mes Detit të Zi dhe Mesdheut. Ky zhvillim bëri që në Moskë të bien këmbanat e alarmit, pasi Ankaraja e ka hedhur tashmë idenë se anijet të cilat do të përdorin rrugën e re, nuk do të jenë më subjekt i kufizimeve të konventës së Montreux të vitit 1936.

Rusia nuk përjashton gjasat që ndërtimi i kanalit të Stambolli ta inkurajojë Turqinë të heqë dorë krejtësisht nga marrëveshja më shumë se 80-vjeçare, e kjo sipas zyrtarëve rusë mund t’i hapte rrugën NATO-s apo shteteve të tjera kundërshtare me Moskën që të dërgonin në çdo moment luftanijet e tyre në Detin e Zi, e të kërcënonin në këtë mënyrë, sigurinë e saj kombëtare./Top Channel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…