Për shkak të problemeve të hasura gjatë mobilizimit të pjesshëm për luftën e agresionit rus kundër Ukrainës, meshkujt e Rusisë në të ardhmen do të mund të thirren për shërbimin ushtarak shumë më lehtë se më parë.

Njoftimet e rekrutimit nuk duhet të dorëzohen më në dorë, por mund të dërgohen elektronikisht nëpërmjet portalit të shërbimit publik Gosuslugi.

Kjo u vendos nga Duma e Shtetit në Moskë. Ndryshimet u miratuan me votim të menjëhershëm, megjithëse disa deputetë u ankuan se nuk kishin pasur kohë të lexonin ligjin.

Leximi i tretë dhe i fundit në pritje i ligjit dhe një nënshkrim nga shefi i Kremlinit, Vladimir Putin konsiderohen një formalitet.

Falë ndryshimeve, një rekrut regjistrohet në mënyrë elektronike dhe nuk mund të largohet më nga vendi derisa të paraqitet në shërbimin e rekrutimit.

Kushdo që nuk paraqitet në komisariatin e policisë ushtarake brenda 20 ditëve nga thirrja duhet të presë kufizime drastike.

Kështu ata nuk mund të drejtojnë më një automjet ose të blejnë pasuri të paluajtshme. Ata gjithashtu nuk mund të regjistrohen si të vetëpunësuar. Gjithashtu nuk mund të marrin më kredi.

Në shtator, qindra mijëra njerëz u larguan gjatë mobilizimit të pjesshëm ndonjëherë kaotik.

Dhe vëzhguesit druhen se metoda e re do të përgatisë një mobilizim të ri për luftë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov e hodhi poshtë këtë. Ai e arsyetoi nismën me një digjitalizim të përgjithshëm të jetës. /DW/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VMRO DPMNE nesër në protestë për “27 Prillin”, Mickoski: Liri për mbrojtësit e kushtetutës

VMRO-DPMNE nesër në orën 11:00 do të protestojë, duke mbështetur të dënuarit…

Shaqir Fetai i duhet Kishës Ortodokse Maqedonase

Ka disa ditë që është hedhur një “pilot provë”, edhe atë pikërisht…

Zelensky kërkon më shumë dhe mbylljen e porteve detare për Rusinë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky bëri thirrje për më shumë armë dhe kërkoi…

Fejzi Aziri i revoltuar: Për paraburgimin tim ka vendosur “Luis Vuiton” valixhja

I revoltuar se pse prokurorja Fatime Fetai po kërkon prabaurgim për të…

Këto janë akuzat e ngritura kundër Salih Mustafës në Gjykatën Speciale

Sot ka nisur gjykimi ndaj Salih Mustafës në Gjykatën Speciale në Hagë.…