Prodhuesi gjerman i armëve Rheinmetall, ka prezantuar tankun më të ri në panairin e armëve që po mbahet në Paris të Francës.

Tanku u prezantua me emrin Panther KF51, dhe na rikujton në tankun e dikurshëm gjerman PzKpfw V nga Lufta e Dytë Botërore, transmeton Telegrafi.

Tanku posedon topin e ri të kalibrit 130 mm me “një linjë optimale të sensorëve”, dhe mbështetet në sistemet dixhitale për kontrollin e fushëbetejës, transmeton Telegrafi.

Panther na rikujton në familjen e tankeve kryesore që quhen Leopard 2, por nga kompania Rheinmetall pretendojnë se fjala është për një “tank të ri radikal”, përkatësisht për “konceptin që nuk është i kufizuar në brendësi me teknologji të avancuar”.

“Është tanku i parë që plotësisht është zhvilluar nga Rheinmetall do të jetë lojtari kryesor në fushëbetejat e ardhshme. Me Panther është ringjallur koncepti i tankut kryesor që nuk është i kufizuar me karakteristikat e tankeve ekzistuese. Është dizajnuar nga zeroja me qëllim që të pajiset me teknologjinë më të avancuar”, thuhet në kumtesën e kompanisë gjermane.

Tanku i ri ka kornizën klasike, por në të ardhmen do të mund të jetë pa kupolë dhe pa ekuipazh.

https://youtube.com/watch?v=fTBA5tQsDbE%3Fwmode%3Dtransparent%26rel%3D0%26feature%3Doembed
Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Parlamenti holandez jep dritën e gjelbër për Shqipërinë për hapjen e negociatave me BE-në

Dita e sotme ka nisur me lajm të mira për Shqipërinë. Përpos…

Blerim Reka flet se a do të kyçet në skenën politike në Maqedoninë e Veriut

Ish-kandidati shqiptar për president në Maqedoninë e Veriut, profesor Blerim Reka ka…

Njoftim për panairin “PRISHTINA 2021”

Në Prishtinë u nënshkrua marveshja ,ndërmjet Odës ekonomike të R.Kosovës dhe Institutit…

KQZ: Më shumë se 16 mijë zarfe nga diaspora janë pranuar

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka aprovuar deri më tani më shumë se…

Sela: 12 prilli është dita kur do të largohen aktorët politik që kanë privatizuar partitë (Video)

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela sot pas mbajtjes së takimit…