Presidentja e vendit, Vjosa Osmani së shpejti do të jetë për një vizitë zyrtare në Gjermani dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Telegrafi merr vesh se Osmani fillimisht do të jetë për vizitë zyrtare në Berlin të Gjermanisë, e pastaj në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të ketë takimet me zyrtarë të lartë të këtyre dy shteteve.

Ndryshe, presidentja e vendit, Vjosa Osmani më 1 shtator mori pjesë në Forumin Ekonomik të Zvicrës.

Ajo gjatë qëndrimit në Zvicër është takuar edhe me presidentin zviceran Guy Parmelin, me të cilin ka biseduar për bashkëpunimin ndërmjet dy vendeve, me theks në sektorin e ekonomisë, të arsimit, bujqësisë e shëndetësisë.

Osmani ka bërë të ditur se Kosova dhe Zvicra shumë shpejt me marrëveshje për tregti të lirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…