Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova është një vend i lirë dhe demokratik.

Ajo, në seancën përmbyllëse të Forumit të Dohas, ka theksuar se Kosova është një shtet që çdo ditë e dëshmon se është e gatshme t’ua kthejë të gjithë atyre shteteve që i kanë ndihmuar asaj në rrugën drejtë pavarësisë dhe zhvillimit.

“Republika e Kosovës është vendi më i ri në botë. Ne kemi po ashtu edhe një numër të madh të të rinjve. Kosova sot është në paqe dhe është një shtet që e do paqen. Kosova sot është një shtet demokratik”.

“Kosova sot është e lirë dhe e pavarur, më e rëndësishmja kjo është ajo çfarë njerzit kanë shpresuar se do të jetë sepse ata kishin qëndrueshmëri dhe vendosshmëri. Rrugëtimi ynë nuk ka qenë i lehtë dhe suksesi ynë ka ardhur pas sakrificës së madhe”, ka thënë Osmani.

Po ashtu, në këtë fjalim e ka përmendur Sllobodan Millosheviqin dhe Serbinë për krimet që kishin kryer në Ballkan.

”Qëndroj para jush si një refugjate, por po ashtu edhe si një e mbijetuar e një lufte gjenocidale”, u shpreh Osmani.

Ndër tjera, ka theksuar se Kosova është ndihmuar nga shumë shtete të cilat i ka falënderuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Fluks i madh në Merdar, Policia kërkon nga qytetarët të shfrytëzojnë edhe pikat tjera kufitare

Policia e Kosovës për shkak fluksit të madh në pikë-kalimin kufitar Merdar…

BE-ja organizon konferencë donatore për luftë kundër Kovid-19

Bashkimi Evropian sot organizon video-konferencë donatore ndërkombëtare që të mbledhin mjete për…

Kryeparlamentari Xhaferi takoi kryeministrin grek, Aleksis Cipras

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, pati…

E thotë eksperti i sigurisë: Kështu po përgatitet skenari i nëntokës për uzurpimin e pushtetit dhe të shtetit

“Nëse krijohet një Qeveri e re nga partnerët e PAN-it, situata në…

Eurodeputeti – Vuçiqit: Hapi i parë drejtë BE-së për Serbinë, njohja e Kosovës pa shtyrje të mëtejme

Deputeti i Parlamentit Evropian, Lukas Mandl, ka ftuar Serbinë që ta njohë…