Presidentja Vjosa Osmani ka mirëpritur rezolutën e Parlamentit Evropian rreth qëndrimit për Kosovën, duke thënë se njohja dhe mbështetja për rrugën e Kosovës në BE është parësore.

Osmani po ashtu tha se gjëja më e rëndësishme nga ky raport është se BE ka njohur rreziqet në rritje të agresionit dhe përpjekjeve destabilizuese të Serbisë.

Në disa paragrafë të raportit të shpërndarë nga Osmani, kërkohet që dialogu të përfundojë me njohje të ndërsjellë, dënohet qasja e vazhdueshme destabilizuese nga Serbia dhe aktorët e sponzorizuar nga shteti serb, ku përmenden bllokadat, dhuna ndaj institucioneve si dhe kërcënimi me aksion ushtarak.

Aty po ashtu thuhet se pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe i bëhet thirrje pesë shteteve anëtare të BE-së që ta njohin pavarësinë e Kosovës menjëherë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pas sulmit me raketa, Zelensky i bën thirrje Perëndimit për më shumë sanksione ndaj Rusisë

Presidenti ukrainas, Zelensky i ka kërkuar Perëndimit që të godasin Rusinë me…

Shpërthim i fuqishme në Beograd, ka të lënduar

Pesë persona janë lënduar nga një shpërthim i një bombole gazi në…

Kurti edhe sot në Zvicër për Forumin Ekonomik Botëror

Kryeministri i Kosovës,  Albin Kurti ka udhëtuar për në Zvicër për të…

Tensionet shpërthejnë pasi policia izraelite hyn sërish në xhaminë Al-Aksa

Policia izraelite ka hyrë në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa ndërsa besimtarët u…

Rrëfimi për trupat e gjetur në kamionin ngrirës në Danub, Kurti në Vjenë: Nuk do t’i harrojmë kurrë 1133 fëmijët e vrarë gjatë luftës nga regjimi i Serbisë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti të enjten ka qëndruar për vizitë në…