Presidentja Vjosa Osmani ka kujtuar në 20-vjetorin e vrasjes komandantin e UCK-së, Tahir Zemajn i cili ishte vrarë bashkë me të birin dhe një familjar.

“Në njëzetë vjetorin e vrasjes së kolonel Tahir Zemajt së bashku me të birin Enisin dhe kushëririn Hasanin kujtimi për ta vie si thirrje që vrasja e tyre të zbardhet”, është shpehur Osmani.

“Kolonel Zemaj ishte njeriu stoik që me angazhimin e tij la gjurmë të pashlyeshme në luftën për lirinë dhe pavarësinë e vendit”.

Osmani ka thënë se heroizmi i Zemajt i jep kuptim të sotmes sonë, teksa vepra e tij do të mbetet në kujtesën e brezave që vijnë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Prokuroria publike po kryen hetime për vrasjen në Strugë

Trupi i gruas së ndjerë nga Struga, të cilën mbrëmë me thikë…

Prokuroria ka kryer inspektime në vendin ku u vra 28 vjeçari në Gostivar

Prokurori publik kujdestar nga Prokuroria Themelore Publike Gostivar ka kryer inspektim në…

Gjatë këtij viti në Kosovë u braktisën 14 fëmijë

Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS), ka bërë të ditur se…

Zaev jep dorëheqje

Kryeministri Zoran Zaev ua uroj fitoren kundërshtarëve në këto zgjedhje, ndërsa tha…

U mbajt dialogu vjetor për politikat ekonomike: Familjet më së shumti u dëmtuan nga pandemia, të ndihmohen!

Sot, përfaqësuesit e vendeve anëtare të BE-së, Ballkani Perëndimor dhe Turqia, Komisioni…