Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po qëndron në Zvicër për një vizitë disaditore.

Me këtë rast, referuar numrit të lartë të kosovarëve të infektuar që u kthyen në Zvicer pas pushimeve në Kosovë, ajo shprehu kritika se shteti zviceran do duhej të kishte ndihmuar ata të vaksinoheshin paraprakisht, shkruan Blick zviceran.

”Ju flisni për emigrantët kosovarë në Zvicër. Ata janë qytetarë të vendit tuaj të cilët do të ishin vaksinuar në Zvicër. Thjeshtë, është detyrë e autoriteteve zvicerane të bindin njerëzit me rrënjë të huaja që të vaksinohen. Të gjithë këta njerëz duhet të ishin vaksinuar në Zvicër para se të udhëtonin në Kosovë”.

”Ne kishim një nga nivelet më të ulëta të infeksionit deri në gusht, dhe numri i infeksioneve u rrit ndjeshëm me mysafirët e pushimeve nga Zvicra dhe vendet e tjera”, ka theksuar ajo.

Tutje Presidentja Osmani e cila mori pjesë në Forumin Ekonomik Zviceran, u pyet edhe për arsyet e lirimit të masave antipandemi, gjatë muajve të verës.

”Ne nuk jemi i vetmi vend që ka lehtësuar masat; shumë vende të tjera në rajon dhe në të gjithë Evropën gjithashtu e kanë bërë këtë. Sepse numri i infeksioneve ishte i ulët dhe vaksinimi filloi të hyjë në fuqi. Në vend që të fajësoni njëri -tjetrin, vetëm një mesazh tani vlen: vaksinimi shpëton jetë. Vaksinoheni në Zvicër, Kosovë, në të gjithë botën!”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…