Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka ardhur me një thirrje të radhës – këtë herë duke i bërë një lutje popullit rus.

Ai tha se “nuk është shumë vonë” që shtetasit rusë të përpiqen të ndihmojnë në ndalimin e kësaj lufte.

“Kjo është koha që ne mund ta mposhtim të keqen, kur nuk është vonë. Mund të humbisni vetëm punën tuaj… mos e humbisni mundësinë”, citohet të ketë thënë ai.

“Shtetarë rusë, kjo është një luftë jo vetëm për paqen në Ukrainë, kjo është një luftë për lirinë tonë”.

“Nëse heshtni tani, atëherë në të ardhmen vetëm varfëria juaj do të flasë në emrin tuaj. Mos heshtni”.

Në një thirrje të radhës ai tha: “Ne po luftojmë për të sotmen tonë, po luftojmë për kufirin tonë, po luftojmë për lirinë tonë – të mos bëhemi skllevër”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Castex: Po përballemi me një rifillim të epidemisë, por nuk duhet të alarmohemi

Kryeministri francez, Jean Castex theksoi sot për mikrofonin e “France Inter” se…

Sot dhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa vendbanime të Shkupit

Për shkak pengesave teknike në rrjetin e shpërndarjes elektrike, pa energji elektrike…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Të dielën fillon regjistrimi i popullsisë, këto janë detajet e fundit nga autoritetet

Autoritetet thonë se gjithçka është gati për të nisur të mbahet regjistrimi…

Scholz: Jemi të gatshëm të reagojmë me sanksione kundër Rusisë

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka folur shkurt pas një takimi të liderëve…