Peruja ka një presidente femër për herë të parë, pasi ish-presidenti Pedro Castillo u fajësua – disa orë pasi ai u përpoq të shpërndante parlamentin.

Dina Boluarte – më parë nënkryetare – u betua të mërkurën pas një dite dramatike në Lima.

Më herët gjatë ditës, Castillo kishte thënë se po zëvendësonte Kongresin me një “qeveri të jashtëzakonshme emergjente”. Por ligjvënësit e injoruan këtë dhe në një mbledhje urgjente e akuzuan atë. Më pas ai u arrestua dhe u akuzua për rebelim.

Raportimet në mediat lokale thonë se ai po shkonte drejt ambasadës meksikane në kryeqytet kur u arrestua. Zonja Boluarte, një avokate 60-vjeçare, tha se do të qeverisë deri në korrik të vitit 2026, kur do të kishte përfunduar presidenca e Castillos.

Duke folur pas betimit, ajo bëri thirrje për një armëpushim politik për të kapërcyer krizën që ka kapluar vendin.

Zinxhiri dramatik i ngjarjeve të së mërkurës filloi me një fjalim të presidentit Pedro Castillo në televizionin kombëtar në të cilin ai shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe njoftoi se do të shpërndante Kongresin e kontrolluar nga opozita, një veprim i cili u prit me tronditje si në Peru – ku disa ministra dhanë dorëheqjen në shenjë proteste – dhe jashtë saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VMRO-ja i reagon Grubit: I mbajmë mend ditët kur ishe pjesë e enterierit të selisë sonë, në atë kohë mahniteshe!

Partia opozitare VMRO-DPMNE ka reaguar ndaj deklaratës së sekretarit organizativ të BDI-së,…

MPB: Kallëzim penal për punonjësen e NP Higjiena Komunale

Ministria e Punëve të Brendshme ka ndëmara aktivitete për zbardhjen rastit që…

Ruskovska: Nëse gjithçka është bërë sipas ligjit, atëherë nuk e kuptoj panikun e Muaremit

Prokurorja Vilma Ruskovska sot ka sqaruar se ankesa kundër personit të parë…

Deshi të fsheh borxhin nga familja, i riu arrestohet në Çair pasi gënjeu që i kishin vjedhur makinën

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se policia e rajonit të Çairit…

Edhe 2 viktima nga koronavirusi në vend

Ministri i shëndetësisë i Republikës së Maqedonisë së Veriut njoftoi sot edhe…