Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, është shprehur se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të lejohen të bashkohen me Bashkimin Evropian. Sassoli tha se  zgjerim i Bashkimit Evropian është një projekt pozitiv që promovon paqen dhe prosperitetin.

Zgjerimi mund të sjellë përfitime të mëdha për rajonin dhe Evropën në tërësi dhe ndihmon për të siguruar një kontinent të qëndrueshëm, të prosperuar dhe paqësor“, ka qenë kjo deklarata e presidentit të PE.

Më tej politikani i lartë i unionit tha se shpejtësia e integrimit do të varet nga kriteret që vendet e Ballkanit Perëndimor do të plotësojnë.

Këto vende ende duhet të zbatojnë reformat. BE duhet të mbajë premtimet e saj dhe të njohë përparimin e bërë“, shtoi ai.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë dy vendet që presin përgjigjen nga BE për hapjen e negociatave. Një ditë më parë Kryeministri Edi Rama në një intervistë për median gjermane pritjen e gjatë nga BE e krahasoi me librin “Duke pritur Godonë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…