Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, vlerëson se presidenti rus, Vladimir Putin, është humbësi i luftës.

Michel, mes tjerash, deklaroi se Kremlini ringjalli si asnjëherë më parë NATO-n.

“Në fakt, Vladimir Putin është tashmë humbësi në këtë luftë. Kremlini në fakt ka gabuar rëndë: ndërpreu aftësitë e veta ushtarake, ndërpreu forcën e rezistencës ukrainase, ndërpreu vendosmërinë dhe njësinë evropiane”.

“Dhe ajo e ka rigjallëruar NATO-n, e cila sigurisht që do të zgjerohet; ajo ka arritur të forcojë mbrojtjen evropiane dhe të forcojë lidhjen transatlantike si kurrë më parë që nga Lufta e Dytë Botërore,” tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shtatë të vdekur dhe 460 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut janë shënuar 460…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…

Oda e Afarizmit të Kosovës kundërshton moratoriumin e propozuar nga ministri Aliu

Oda e Afarizmit të Kosovës është shprehur kundër moratoriumit të propozuar nga…

Ish-diplomati britanik: Serbia do ta njohë Kosovën, ky është plani

Timothy Less, një ish-diplomat britanik në Bosnje e Hercegovinë, ishte i ftuar…

Këshilli i Sigurimit i OKB-së miraton deklaratën e parë që mbështet zgjidhjen paqësore në Ukrainë

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka miratuar deklaratën e tij…