Sot në KSHZ, në seancë publike do të përcaktohet me short renditja e listës së vetme të kandidatëve për zgjedhje për president të shtetit. Do të caktohet renditja e fletëvotimit zgjedhor me tre kandidatët presidencial: Stevo Pendarovski, Gordana Siljanovska Davkova dhe Blerim Reka. Ata edhe zyrtarisht janë kandidatë në garën për president shteti, pasi dje KSHZ e vërtetoi rregullshmërinë e kandidaturave të tyre.

Pendarovski është kandidat i LSDM-së dhe koalicionit, Siljanovska Davkova e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit dhe Blerim Reka i opozitës shqiptare. Kandidaturat e tyre janë dorëzuar me mbështetjen e zgjedhësve dhe kanë siguruar minimumin e nevojshëm të nënshkrimeve.

Fushatë të qetë, dinjitoze dhe demokratike, kanë paralajmëruar tre kandidatët për president.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…