Një zyrtar i lartë i Kremlinit i është ofruar në mënyrë të fshehtë Perëndimit, për të ndihmuar që t’i jepet fund pushtimit të Ukrainës, shkruan Mirror.

Një anëtar i fshehtë i elitës së Vladimir Putinit, thuhet se ka zbuluar se Kremlini është në panik dhe i etur që t’i jep fund luftës së përgjakshme në Ukrainë.

Këto pretendime për këtë lëvizje qarkullojnë nëpër agjencitë e inteligjencës së vendeve perëndimore.

Besohet se zyrtarët e lartë dhe të afërt me Putinin janë alarmuar nga sanksionet e Perëndimit dhe rënia e ekonomisë për shkak të luftës.

Disa figura në Kremlin gjithashtu janë të brengosur për rritjen e rrezikut nga eskalimi i situatës, për shkak të luftimeve në centralin bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë.

Ky afrim i zyrtarit anonim duke se është kontaktuar nga CIA apo diplomatët perëndimor. Daily Mirror mëson se rrjedhja e “raportit mbi situatën” po merret seriozisht nga agjencitë e inteligjencës.

“Përfaqësuesi i Putinit – madje ai i rrethit të ngushtë, i ka dërguar sinjal Perëndimit për dëshirën për të negociuar – elita e Kremlinit është kapluar nga paniku”, thuhet në një dokument.

Këto pretendime e etiketojnë zyrtarin e paemëruar të Kremlinit si një nga “shtyllat e regjimit”.

E nëse do të zbulohej identiteti i tij, do të ishte në rrezik të madh së bashku me familjen, pasi Putin tashmë ka shkarkuar shumë zyrtarë të lartë ushtarak si dhe ata në inteligjencë.

Madje disa prej tyre edhe janë zhdukur apo në mënyrë krejtësisht misterioze janë sëmurë.

E një zyrtar ukrainas ka thënë për Daily Mail, se nëse dikush që është i afërt me Putinin i ka bërë këto komente nuk do të ishin befasi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Trajanov: Në vend të referendumit, mund të shkojmë në zgjedhje të parakohshme

Qeveria nuk do të organizojë referendum në lidhje me propozimin e fjalëve,…

Lufta kundër koronavirusit, BE siguron 80 milion euro mbështetje për Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Evropian (BE) do të sigurojë 80 milionë euro mbështetje makro-financiare për…

Parlamenti gjerman rrit masat e sigurisë anti-Covid-19

Dhoma e Ulët e parlamentit gjerman, Bundestag, do të rrisë masat e…

Ish-komandanti i NATO-s: Nuk ka paqe në Europë me Putin 

Sir Richard Shirreff: Aleanca të sigurojë që konflikti të mos përshkallëzohet Nuk…

Erdogan i bëri Putinit ‘një hakmarrje të vogël’, këtë herë ishte presidenti rus ai që mbeti ‘i zënë ngushtë’ teksa priste homologun e tij turk

Presidenti rus, Vladimir Putin, u la të priste për rreth një minutë…