Ashtu sikurse ishte parashikuar anija në brigjet perëndimore të Sri Lankës është fundosur duke shkaktuar kështu derdhje nafte në det.

X-Press Pearl e regjistruar në Singapor, që mbante 1,486 kontejnerë, përfshirë 25 tonë acid nitrik së bashku me kimikate dhe kozmetikë të tjerë, u ankorua në afërsi të qytetit port të Negombo kur një zjarr shpërtheu në bord pas një shpërthimi më 20 maj.

Imazhet e postuara në internet treguan momentin e fundosjes nga ku më pas anija shpërndaj edhe një shtresë të gjelbër të naftës dhe kimikateve. Kjo detyroi qeverinë të ndalojë peshkimin përgjatë një vije bregdetare prej 80 kilometrash.

Autoritetet tanimë i tremben një katastrofave të madhe ekologjike në oqean dhe lagunat aty pranë, duke kërcënuar jetën detare dhe zogjtë.

Qeveria ka thënë se do të kërkojë dëmshpërblim për incidentin. Autoritetet e Singaporit kanë bërë të ditur se kanë filluar hetimet e tyre në lidhje me këtë ngjarje. Zjarri në anije nxiti një operacion të pastrimit në shkallë të gjerë përgjatë bregut perëndimor të Sri Lanka, ndërsa miliona mikrotoptha plastikë mbuluan plazhet pranë Colombo. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…