Oficerët në qytetin verior të Portos në Portugali kanë arrestuar liderin e komunitetit hebre, Daniel Litvak, duke thënë se ai lëshoi ​​dokumentin që lejonte miliarderin rus, Roman Abramovich, të merrte nënshtetësinë portugeze vitin e kaluar.

Në një deklaratë, komuniteti hebre i Portos mohoi çdo keqbërje dhe tha se ishin objektiv i një “fushate shpifjesh”.

Në deklaratë thuhej se rabini Litvak mbikëqyrte departamentin që vërteton kombësinë portugeze në bazë të kritereve që janë pranuar nga qeveritë e njëpasnjëshme.

Abramovich iu dha shtetësia në prill të vitit të kaluar, bazuar në një ligj që ofronte natyralizim për pasardhësit e hebrenjve sefardikë që u dëbuan nga gadishulli Iberik gjatë Inkuizicionit Mesjetar.

Ka pak histori të njohur të hebrenjve sefardikë në Rusi, megjithëse Abramovich është një mbiemër i zakonshëm me origjinë hebreje Ashkenazi.

Gjenealogjitë e aplikantëve verifikohen nga ekspertë në një nga qendrat hebraike të Portugalisë në Lisbonë ose Porto. Qendra e Portos, ku Litvak është rabin, ishte përgjegjëse për procesin e nënshtetësisë së Abramovich.

Prokurorët publikë hapën një hetim në janar. Të enjten, një burim i qeverisë portugeze tha se shtetësia Abramovich mund të hiqet në varësi të rezultatit të hetimit.

Oficerët bastisën shtëpitë, zyrën e një avokati dhe hapësira të tjera si pjesë e hetimit për krime të tilla si pastrimi i parave, korrupsioni dhe falsifikimi i dokumenteve. Provat u mblodhën dhe do të analizohen.

Litvak po përgatitej të udhëtonte në Izrael kur u arrestua, raporton Reuters.

Komuniteti hebre i Portos tha se prokurorët publikë po hetonin gjithashtu certifikimin e kombësisë portugeze të dhënë nga komuniteti hebre i Lisbonës miliarderit franko-izraelit, Patrick Drahi, themeluesit të grupit të telekomit Altice.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Të nxirret mësim”, debate për vizitën e Trump në El Paso dhe Daytoni

Pak ditë pas dhunës së përgjakshme në Dayton dhe El Paso, presidenti…

Udhëheqësja politike e Mianmarit përballet me akuza të reja penale

Udhëheqësja politike e Mianmarit (Birmani), Aung San Suu Kyi, përballet me një…

Gjenden mbetje mortore, personi kishte veshje ushtarake dhe emblemë të UÇK-së (FOTO)

Në fshatin Brekoc të Gjakovës në vendin ku janë të varrosur dëshmorët…

Kurti udhëton drejt Brukselit, takohet nesër me liderët e BE

Delegacioni i Republikës së Kosovës, i udhëhequr nga Kryeministri i Republikës së…