Liljana Popovska, ish deputete dhe kryetare e partisë politike e RDM, thotë se “ribrandimi” i BDI-së në një parti të gjelbër është në kontekstin e fondeve të gjelbra të njoftuara në lidhje me bizneset që duhet të bëjnë kalimin nga përdorimi i fosileve në burimet e rinovueshme energjetike, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Unë mendoj se partia ka bërë një alibi për të konkretizuar ato ekzistuese dhe për të zgjeruar dhe azhurnuar pozicionet politike në fushën e bizneseve të gjelbërta. Për dy dekada ata kanë pasur fuqi të madhe në fushën e mjedisit dhe bizneseve që e prekin atë. Ata drejtohen nga një zinxhir i tërë institucionesh, të tilla si Ministritë e Ekologjisë dhe Ekonomisë, Inspektoratet e Mjedisit, Inspektimi Teknik, Policia e Pyjeve, etj, ndërsa Maqedonia ka probleme serioze mjedisore, shpesh të lidhura me krimin e organizuar dhe korrupsionin.

Me këtë veprim, BDI njofton se do të vazhdojë të sundojë mjedisin në mënyrë të padiskutueshme, veçanërisht në dritën e veprimit të klimës, fondeve të gjelbra për zhvillimin e ekonomisë së gjelbër dhe tranzicionit të energjisë nga fosili në energjinë e rinovueshme”, tha Popovska për “Deutsche Welle”.

Politikania me përvojë thotë se numri i gjelbër përfshin grante dhe kredi masive në Ballkan dhe në këtë kontekst e sheh lëvizjen e BDI-së si një hap nominal në hap me trendet aktuale globale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…