Sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pompeo, ka thënë se koronavirusi mund ta ketë rrjedhur nga laboratori në Wuhan, qytet ky ku u diagnostifikua rasti i parë me Covid-19.

Ai ka përmendur sigurinë e dobët në laboratorët epidemiologjikë, përfshirë edhe atë në qytetin Wuham shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Sipas tij, nuk ka ndonjë arsye për të besuar se virusi është përhapur qëllimisht, por ai e ka kritikuar qeverinë kinezë për mënyrën e menaxhimit të Covid-19.

“Mos harroni, Kina ka një histori të infektimit të botës dhe ka po ashtu një histori të drejtimit të laboratorëve me standarde të dobëta”.

“Kjo nuk është hera e parë që përballemi me një virus si pasojë e dështimeve të një laboratori kinez. Mund të them se ka një sasi të konsiderueshme të provave që ky virus rrodhi nga laboratori në Wuhan”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…