Polonia ka pranuar më shumë se 575,000 ukrainas që nga fillimi i pushtimit rus, sipas agjencisë së Gardës Kufitare polake.

Vetëm ditën e djeshme, në Poloni u futën 95,000 ukrainas, ndërsa rekordin e mbajti dita e hënë me 100.000 persona.

OKB njoftoi më herët se gjithsej, nga Ukraina janë larguar 1 milion njerëz pas pushtimit rus.

Polonia dhe Rumania janë dy vendet që kanë pritur më shumë refugjatë deri me tani, për shkak të afërsisë gjeografike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet Piers Corbyn, dyshohet se inkurajoi aktivistët të digjnin zyrat e deputetëve britanikë

Piers Corbyn, vëllai i ish-udhëheqësit laburist Jeremy Corbyn, është arrestuar me dyshimin…

Buxhovi: Kjo është formula e bashkimit Kosovë-Shqipëri

Historia njeh vetëm realitetet, që i vendos logjika e saj, që rëndom…

G20: Kriza Rusi-Ukrainë dhe pandemia COVID-19 po cenojnë ekonominë e botës

Në Xhakartë, ministrat e Financave të G20 diskutuan pasojat e mundshme të…

“Pasaportat e bosëve”, fletarrest për ndërmjetësuesin

Policia mbrëmjen e sotme ka lëshuar një fletarrest për ndërmjetësuesin e pasaportave…

Rrëfimi se si u vranë në gjumë anëtarët e familjes Morina në mars të vitit 1999

Pas disa muajve, la Gjermaninë e u kthye në Kosovë. Por, kur…