Polonia do të dorëzojë 14 tanke Leopard 2 në Ukrainë në “dy ose tre javët e ardhshme”, sipas CNN.

Duke cituar ministrinë e jashtme të vendit, ky medium ka raportuar se tanket do të dërgoheshin për të përkuar me përfundimin e stërvitjes për trupat ukrainase në Poloni.

Lukasz Jasina, një zëdhënës i ministrisë, shtoi se Varshava mbështet dërgimin e aeroplanëve luftarakë në Kiev.

Megjithatë, ende duhet të arrihet një konsensus midis vendeve të NATO-s.

“Pikërisht si me tanket, ne shpresojmë se ky koalicion do të jetë mjaft i madh për të mbështetur gjithnjë e më shumë ukrainasit. Aeroplanët janë shumë të dobishëm në luftën e Ukrainës”, citohet të ketë thënë Jasina.

“Por ne jemi anëtare e NATO-s dhe duam të arrijmë marrëveshje në të gjitha çështjet e tilla për të marrë pjesë së bashku lidhur me këtë, sepse aleanca është më e fortë kur jemi bashkë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Giorgia Meloni betohet si kryeministre e Italisë

Giorgia Meloni, është betuar sot si kryeministrja e parë femër e Italisë.…

23 raste të reja me Kovid 19

Në 24 orët e fundit në mbarë vendin janë evidentuar 23 persona…

Drejtori i OBSH: Vendet që heqin kufizimet rrezikojnë zgjatje të krizës

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi se vendet që…

Shkencëtarët publikuan rezultatet mbi ilaçin Remdesivir, për të trajtuar pacientët me coronavirus

Gati një muaj pasi shkencëtarët amerikanë pretenduan se një ilaç eksperimental kishte…

“Më kanë censuruar”, Trump nis luftën me Twitter, Google dhe Facebook

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka njoftuar se…