Vladimir Zhirinovsky: Nëse do të isha President, do ta bombardoja Ukrainën

Deputeti i Parlamentit rus dhe lideri i Partisë Demokratike Liberale të Rusisë Vladimir Zhirinovsky ka kërkuar që Rusia të pushtojë Ukrainën.

Zhirinovsky, i cili njihet për  qëndrimet e tij radikale është shprehur për kanalin televiziv, “Channel One” nëse ai do të ishte President. Sipas tij bombardimi i Ukrainës duhet të ndodhë mes 31 Dhjetorit dhe 1 Janarit në orën 4 të mëngjesit atëherë kur “secili është dehur”. “Dikush duhet t’i ndëshkojë ata, t’i frikësojë ata”,  ka deklaruar ai.

Më herët edhe lideri çeçen, Ramzan Kadyroz ka deklaruar se është gati të ndihmojë në aneksimin e Ukrainës. Kadyrov e arsyeton pushtimin e Ukrainës duke thënë se duhet të aneksohet në Rusi pasi është territor i saj.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët evropianë e akuzojnë Rusinë se është duke kërcënuar me një pushtim të mundshëm të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…