Protesta e parë në dy vjet është zhvilluar në Hong Kong nën monitorimin e ngushtë të policisë.

Tubimi i vogël ishte i pari që kur Kina vendosi kufizime gjithëpërfshirëse mbi të drejtat dhe liritë e njerëzve që jetojnë në territor.

Vetëm 100 persona u lejuan të merrnin pjesë. Atyre iu kërkua gjithashtu të mbanin etiketa me numra dhe pankartat e tyre u ekzaminuan paraprakisht.

Marshimi i së dielës ishte kundër një plani të bonifikimit të tokës në lindje të qytetit.

Policia u kërkoi organizatorëve të ndiqnin kushte të rrepta dhe i rrethoi marshuesit me një kordon që mbajti të ndarë mediat dhe protestuesit.

Pjesëmarrësit u lejuan të brohorisnin parulla kundër projektit.

Një pjesëmarrës anonim i tha AFP se marrëveshjet ishin “qesharake”: “Unë jam këtu për t’u bashkuar me një marshim, jo një paradë turpi,” tha ai.

Një tjetër komentoi se masat sipas të cilave u lejuan të mbanin marshimin përbënin “kanosje”, raporton BBC.

Hong Kongu është një rajon i posaçëm administrativ i Kinës. Sipas parimit të tij “një vend, dy sisteme”, banorët supozohet të gëzojnë disa liri të padisponueshme në kontinent – dhe mini-kushtetuta e Hong Kongut, Ligji Bazë, garanton të drejtën për tubim publik.

Por këto të drejta janë gërryer që nga viti 2020, kur Pekini vendosi një ligj të sigurisë kombëtare në përgjigje të protestave disamujore të Hong Kongut kundër kontrollit të Pekinit në 2019.

Pekini tha se ligji ishte i nevojshëm për të sjellë stabilitet në qytet – por kritikët thanë se ai ishte krijuar për të shtypur disidencën dhe për të dobësuar autonominë e Hong Kongut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Digjet një shtëpi në Shkup, një person humb jetën

Në SPB Shkup mbrëmë rreth orës 20.40 është raportuar se në një…

Kurti: S’lejojmë marrëveshje për shkëmbim territoresh as në Shtëpinë e Bardhë as në Shtëpinë e Gjelbër as në të Kuqen

Kreu i Qeverisë, Albin Kurti ka deklaruar sot se sa është ai…

Shkarkohet Bashkim Hasani

Kuvendi me 62 vota “për” asnjë kundër dhe asnjë të përmbajtur shkarkoi…

“Reket”, prezantuesja Lilla Filipovska po merret në pyetje në Prokurori

Prezantuesja Lilla Filipovska sot në mëngjes ka mbërritur në Prokurorinë për Krim…

Agjencia Kundër Korrupsionit nis verifikimin e pasurisë së ambasadorit Martin Berishaj

Agjencia Kundër Korrupsionit ka nisur procedurat për verifikimin e pasurisë së ambasadorit…