Dhjetëra adhurues palestinezë janë plagosur në përleshjet me policinë izraelite në Xhaminë Al-Aqsa në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit Lindor të okupuar, ndërsa tensionet disa-javore midis Izraelit dhe Palestinezëve mbi Jeruzalemin u rritën përsëri.

Më parë gjatë ditës, dhjetëra mijëra adhurues palestinezë u mblodhën në xhami të premten e fundit të Ramazanit dhe shumë qëndruan për të protestuar në mbështetje të Palestinezëve që përballen me dëbimin nga shtëpitë e tyre në tokën e okupuar nga Izraeli të pretenduar nga kolonët hebrenj, raporton aljazeera.

Gjatë javës së kaluar, banorët e Sheikh Jarrah, si dhe aktivistë palestinezë dhe të solidaritetit ndërkombëtar, kanë marrë pjesë në vigjilencat e natës për të mbështetur familjet palestineze nën kërcënimin e zhvendosjes së detyruar.

Adhuruesit palestinezë ndanë video nga brenda xhamisë Al-Aqsa që tregon forcat e policisë izraelite që qëllonin mbi ata.

Adhuruesit ikën ndërsa tymi mbushte Xhaminë, e njohur për myslimanët edhe si Shenjtërorja Fisnike gjersa dhjetëra palestinezë janë arrestuar. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…