Dhjetëra adhurues palestinezë janë plagosur në përleshjet me policinë izraelite në Xhaminë Al-Aqsa në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit Lindor të okupuar, ndërsa tensionet disa-javore midis Izraelit dhe Palestinezëve mbi Jeruzalemin u rritën përsëri.

Më parë gjatë ditës, dhjetëra mijëra adhurues palestinezë u mblodhën në xhami të premten e fundit të Ramazanit dhe shumë qëndruan për të protestuar në mbështetje të Palestinezëve që përballen me dëbimin nga shtëpitë e tyre në tokën e okupuar nga Izraeli të pretenduar nga kolonët hebrenj, raporton aljazeera.

Gjatë javës së kaluar, banorët e Sheikh Jarrah, si dhe aktivistë palestinezë dhe të solidaritetit ndërkombëtar, kanë marrë pjesë në vigjilencat e natës për të mbështetur familjet palestineze nën kërcënimin e zhvendosjes së detyruar.

Adhuruesit palestinezë ndanë video nga brenda xhamisë Al-Aqsa që tregon forcat e policisë izraelite që qëllonin mbi ata.

Adhuruesit ikën ndërsa tymi mbushte Xhaminë, e njohur për myslimanët edhe si Shenjtërorja Fisnike gjersa dhjetëra palestinezë janë arrestuar. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kosova hap kufijt me Maqedoninë pa PCR teste

Qeveria e Kosovës ka mbajtur mbledhje korresponduese ku ka miratuar projektligje, vendime…

SHBA përgatit daljen nga Marrëveshja e Parisit për klimën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të fillojnë zyrtarisht procesin për daljen…

Merret vendimi nga Arben Vitia: S’mund të shkoni në dasma pa qenë të vaksinuar

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe përfaqësuesi i Odës së Hotelerisë dhe…

Kapërcehet kulmi i shifrave nëpër botë

Kulmi i pandemisë në shkallë globale duket se është kapërcyer.  Ky grafik…

Ndodh në Gostivar: Qytetari e ‘fluturon’ policin me makinë

Sot është shpërndarë një video ku shihet një qytetarë pas ndalimit të…