Policia Financiare i ka konfiskuar pasurinë Lanfranco Cirillos, biznesmenit i cili njihet si “arkitekti” i presidentit të Rusisë Vladimir Putin dhe oligarkëve të tjerë ruse.

Pasuria e luajtshme dhe e paluajtshme e konfiskuar prej tij, kap vlerën e 141 milionë eurove.

Cirillo akuzohet për shmangie të tatimit.

Ndër pasuritë e konfiskuara janë: shtëpi luksoze, llogari bankare, para të thata, bizhuteri, art modern dhe bashkëkohor nga autorë të famshëm, madje edhe një helikopter.

Ai ka punuar dhe jetuar në Rusi për 20 vjet, shkruajnë mediat italiane përcjell.

63 vjeçari akuzohet për kontrabandë dhe deklarim të rremë, pastrim parash, vetëpastrim dhe transaksione.

Hetim i kryer nga Njësia e Policisë Ekonomiko-Financiare të Breshias u hap pas identifikimit, në zonën e Brescias, të një helikopteri të regjistruar në Rusi për të cilin nuk ishin përmbushur formalitetet doganore dhe që çuan në zbulimin e një rasti të supozuar të qëndrimit fiktiv jashtë vendit.

Ai është nën hetim pasi nuk kishte deklaruar të ardhura për dhjetëra milionë euro për vitet 2013-2019 (për 50 milionë euro), ndërkohë që ruante në Itali qendrën e familjes së tij, asetet dhe interesat ekonomike.

Nga të ardhurat e deklaruara nga hetuesit u konstatua edhe një zotësi trashëgimore e pajustifikuar e cila ka çuar sot në sekuestrimin e shumës 141 milionë euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Autostrada Shkup-Bllacë, tenderi anulohet vazhdimisht

Ndërmarrja publike për rrugë shtetërore dy herë është duke e anuluar afatin…

HIMARS ‘po e ndryshojnë lojën’ në luftën e Ukrainës, Rusia ‘në formë të tmerrshme’ – thotë gjenerali amerikan në pension

Gjenerali në pension i ushtrisë amerikane Mark Hertling tha të shtunën se…

Ambsadori i Kosovës në Maqedoni, Gjergj Dedaj kontaktohet nga Gjykata Speciale

Ish kryetari i Partisë Liberale të Kosovës, Gjergj DedaJ, është kontaktuar nga…

Biden kërkon hartimin e legjislacionit për të drejtën e votës

Presidenti amerikan i quajti gënjeshtra pretendimet e Trump se zgjedhjet e 2020…

Exit Polli i PIPOS në Klan Kosova: LVV merr 41.8% të votave, PDK-16.5%, LDK-15.2%, AAK-7.2%

Sipas exit-pollit të transmetuar në Klan Kosova partia e parë në zgjedhje…