Nga sulmi në sallën e Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg vdiqën tetë përsona, që si duket edhe sulmuesi është një ndër ta, njofton policia të premten. Një numër i paspecifikuar mbetet për personat e plagosur, ku disa prej tyre janë në gjendje të rëndë, raporton AP.

Nuk ka ende deklaratë zyrtare per motivin e mundshëm të sulmit të enjten mbrëma që shokoi qytetin e dytë më ta madh në Gjermani. Edhe kancelari gjerman Olaf Scholz, ish-kryebashkiak i Hamburgut, përshkroi sulmin si ‘akt brutal të dhunës”.

Policia thotë se besohet që kanë vetëm një sulmues dhe ai mund të jetë një nga personat e vdekur në ndërtesë.

Hetuesit kanë punuar gjatë tërë natës për të siguruar provat.

Zyrtarët e Hamburgut thonë se do të ketë konferencë për media më vonë gjatë ditës për të diskutuar detajet e sulmit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gërvalla: Për t’i akuzuar shqiptarët Serbia është gatshme të bëjë gjithçka

Ministria e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se priste që…

Shkaktar kryesor i zjarreve, faktori njeri

Bishtat e cigareve shkaktojnë zjarr, por jo në shkallë aq të madhe…

Meha: Kosova po merr pjesë në stërvitjet e NATO-s me 330 ushtarë

Kosova po merr pjesë në stërvitjen ushtarake të NATO-s “Defender Europe 21”…

Arrestohen disa persona nga Kosova dhe Gostivari

Zyrtarët policorë të SPB-së Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, dje (2-janar)…

Rrugë e gjatë për dokumentimin e krimeve të Serbisë në Kosovë

Gazetare: Erza Elezaj Sa herë ndjenë mërzi, veten e gjen tek varrezat…