Policia Financiare ka ngritur padie penale ndaj drejtorit aktual të Radio Televizionit të Maqedonisë, Marjan Cvetkovski.

Sipas Policisë Financiare, ai ka nënshkruar marrëveshje për kredit me një bankë komerciale vendore në vlerë prej 140 milionë denarëve, ndërsa si garancë ka vendosur pasurinë e patundshme të RTVM-së në vlerë prej 294 milionë denarëve.

Për marrëveshjen, Cvetkovski nuk ka kërkuar miratim nga Kuvendi me çka ka shkaktuar dëm prej 154 milionë denarëve.

Padi penale është ngritur edhe ndaj noteres, e cila ka noterizuar marrëveshjen dhe ka mundësuar RTVM të merr kredit nga banka, edhe pse paratë nuk janë dedikuar për investime.

Drejtori i RTVM-së ndiqet penalisht për shpërdorimin e 2 milionë eurove./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…