Kryeministri kroat Andrej Plenkoviq tha se Kosova nuk është aneksuar sepse atëherë do t’i aneksohej një shteti tjetër.

“Askush nuk e ka aneksuar Kosovën sepse atëherë do ta aneksonte në një shtet tjetër”. Nuk e di konceptin e nxjerrjes në të drejtën ndërkombëtare”, ka thënë Plenkoviq lidhur me deklaratën e presidentit kroat Zoran Milanoviq se bashkësia ndërkombëtare e ka aneksuar Kosovën.

Plenkoviq tha se “është e rëndësishme që Kosova është vend i pavarur me të cilin Kroacia ka marrëdhënie diplomatike”, transmeton televizioni N1.

Ky reagim i shefit të ekzekutivit kroat erdh pas deklaratës së presidentit të këtij vendi Zoran Milanoviq  i cili tha se vendi i tij bashkë me ndërkombëtarët e “aneksuan Kosovën nga Serbia”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Familja e dyshuar për Koronavirus rrahet me fqinjët

Një familje nga Manastiri, në vend se të respektojë izolimin e caktuar…

Kurti: Hetim ndërkombëtar për të burgosurit me rastin e Kumanovës (VIDEO)

Kryeministri në detyrë Albin Kurti, në emisionin DPT në T7 mes tjerash…

Opozita reagon për lirimin e Rashkovskit

Partitë opozitare VMRO DPMNE dhe koalicioni Aleanca për Shqiptarët- Alternativa reagojnë ndaj…

Erdogan dhe Guterres do të takohen me Zelenskyn në Ukrainë

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka bërë…

Që nga rihapja xhamia Ajasofja u vizitua nga mbi 3.5 milionë njerëz

Imami i Xhamisë së Madhe Ajasofja në Stamboll, Ferruh Mustuer, tha se…