Një incident i shkaktuar nga dy pilotët e një avioni, i ka kushtuar disa minuta vonesa pasagjerëve në bord, të cilët fatmirësisht shpëtuan pa ndonjë pasojë fatale.

Dy pilotë besohet se kanë rënë në gjumë dhe kanë humbur uljen e tyre gjatë një fluturimi nga Sudani në Etiopi.

Incidenti ndodhi në bordin e një Boeing 737-800 të Ethiopian Airlines në rrugë nga Khartoum në Addis Ababa.

Të dhënat e marra nga faqja e internetit tregojnë se avioni po lundronte në 37,000 metra me autopilot kur nuk arriti të zbriste në Aeroportin Ndërkombëtar të Addis Ababa Bole, destinacioni i tij i planifikuar, më 15 gusht.

Kontrolli i trafikut ajror me sa duket nuk ishte në gjendje të arrinte ekuipazhin, pavarësisht se kishte bërë disa përpjekje për të kontaktuar. Megjithatë, një alarm u ndez kur avioni kapërceu pistën dhe vazhdoi përgjatë itinerarit.

Avioni më pas filloi të zbriste, duke u ulur i sigurt rreth 25 minuta më vonë.

Të dhënat e transmetimit të mbikqyrjes automatike të varur (ADS-B) tregojnë avionin duke fluturuar mbi pistë, përpara se të fillojë zbritjen dhe të manovrojë për një afrim tjetër.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mijallkov nuk u paraqit në gjyq, thotë se ka probleme me lukthin

Ish-shefi i policisë sekrete Sasho Mijalkov nuk u paraqit sot në seancën…

Mehaj takon ministrat e Ukrainës, Gjeorgjisë dhe Azerbejxhanit, u kërkon njohjet për Kosovën

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj së bashku me ministrat e mbrojtjes së…

Voton Kurti: Kosova ka dëshmuar se është shtet demokratik

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka hedhur votën e tij. Kurti para…

Mblidhen ministrat e jashtëm të KiE, aplikimi i Kosovës jashtë agjendës

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Evropës, Marija Pejçinoviq-Buriq, ka mbajtur fjalim…

Hill: Deklarata e Lavrov për “Ballkanin e Hapur” ishte sarkastike dhe me vullnet negativ

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se ndodhet në Ohër për të…