Dy prodhuesit e vaksinave, Pfizer dhe Moderna kanë nisur testimet për të aplikuar vaksinën anti-Covid tek fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç. Testimet nisën pas kërkesës së Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave.

Testet e Pfizer dhe Moderna tek kjo grupmoshë do të ndihmojnë për të kuptuar efektet anësore të vaksinave anti-Covid te fëmijët, sidomos në identifikimin e rasteve të sëmundjeve të rralla të zemrës që kanë prekur të rinj nën moshën 30 vjeç.

Pfizer pranoi zyrtarisht se ka nisur më 8 Qershor provat klinike tek fëmijët e moshës 5-11 vjeç, ndërsa më 21 Qershor ka nisur testet tek fëmijët nën 5 vjeç.

Në këtë studim janë përfshirë 4500 persona nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Finlanda, Polonia dhe Spanja.

Rezultatet e para të këtyre provave klinike pritet të dalin në muaijn Shtator.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…