Kryeministri bullgar Kirill Petkov, as nuk e konfirmoi as nuk e demantoi informacionin se do të shkojë në Paris para përfundimit të udhëheqësisë së Francës me BE-në, për të gjetur zgjidhje të kontestit në mes Shkupit dhe Sofjes.

Ai në një deklaratë për mediat bullgare në Bruksel, ku qëndron për samitin e BE-së, tha se nuk ka hapa real për zgjidhjen e kontestit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Nuk mund të konfirmojmë se ka hapa realë. Konfirmojmë një gjë, që duhet të shmanget çdo keqpërdorim i temës. Për çdo gjë që merren vesh diplomatët, ne do të duhet ta kalojmë në Kuvend. Pra, Kuvendi është zgjidhja e fundit, nuk do të ketë asgjë të fshehur për popullin bullgar dhe ne të gjithë do të kemi një vizion të përbashkët”, tha Petkov.

I pyetur nëse pret që kontesti të ketë avancim në ndonjë mënyrë, siç kërkoi presidenti francez Emmanuel Macron, Petkov tha se varet nga Evropa se sa do t’i pranonte kushtet që janë shumë të rëndësishme për Bullgarinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ura që lidh zonat e kontrolluara nga Rusia me Ukrainën përfshihet në tym

Nga ora 11, ura e cila lidh zonat e kontrolluara nga Rusia…

Berisha paralajmëron protesta/ ‘Kërcënon’ Ramën: Kur të ngrihemi në këmbë nuk shqitemi nga rruga pa të hedh ty…

Ish-kryeministri Sali Berisha ia kë bërë të qartë kryeministrit Edi Rama se…

Fillon transmetimi i dokumentarit ‘VIRUSSIA’ – prezantohen rastet e ndërhyrjes të shërbimeve sekrete në Ballkan

Radio Televizioni i Kosovës ka përfunduar realizimin e projektit televiziv nga zhanri…

Regjistrohen 44 shkelje të orës policore brenda 24 orëve

Gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e pandemisë Covid-19 në territorin…

Rama shpall fitoren: Festa në orën 18:00 në sheshin ‘Skënderbej’, kush të dojë të na bashkohet

Kryeministri Edi Rama ka shpallur fitoren për zgjedhjen e 25 Prillit. Në…