Ministri i brendshëm serb Aleksandar Vulin, me rastin e deklaratës së djeshme të  kryediplomatit kroat Gordan Gërliq-Radman, në të cilën ai u bëri thirrje anëtarëve të BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës për ta bërë këtë, pyeti se si është e mundur të kundërshtosh ndryshimin e kufijve të Ballkanit Perëndimor dhe të bëhet thirrje për njohjen e Kosovës.

“Si është e mundur që në të njëjtën fjali të kërkohet njohja e të ashtuquajturës Kosovë dhe të kundërshtohet ndryshimi i kufijve në Ballkan? Vetëm mjekësia mund të përgjigjet, por nuk ka asnjë shkencë që mund të përgjigjet pse e ashtuquajtura Kosovë mund të bëhet një shteti dhe Republika Sërpska duhet të mbeten një entitet “, pyeti Vulin, raporton Kosovo Online, transmeton Klankosova.tv.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…