Ekuadori ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në dy provinca të saj, pasi janë vrarë pesë oficerë policie. Sulmet erdhën në shenjë përgjigjeje për transferimin e të burgosurve në disa burgje të mbipopulluara dhe të dhunshme.

Ekuadori është një pikë transiti për drogën e destinuar për në Shtetet e Bashkuara dhe Evropën, shkruan Reuters.

Sipas presidentit ekuadorian, Guillermo Lasso, sulmet gjatë natës dhe herët në mëngjesin e së martës, duke përfshirë nëntë shpërthime në dy qytete, ishin shpallje e luftës nga bandat.

“Ajo që ndodhi mes natës së kaluar dhe sot në Guayaquil dhe Esmeraldas tregon qartë se krimi i organizuar trans-kombëtar është i gatshëm të kapërcejë çdo kufi”, tha Lasso.

Gjashtë shpërthime u raportuan herët në mëngjesin e së martës në disa zona të qytetit perëndimor të Guayaquil, tha policia, ndërsa dy policë u vranë në një sulm ndaj një makine patrullimi në periferi. Tre oficerë të tjerë u vranë në qytet aty pranë trazirave.

Tre shpërthime u raportuan edhe në Esmeraldas dhe shtatë oficerë burgu u morën peng nga të burgosurit në shenjë proteste ndaj transferimeve të të burgosurve.

Oficerët u liruan pas negociatave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Policia ndalon një serb në kufi, i gjen mbi 12 mijë euro dhe 363 mijë dinarë

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se ka ndaluar një person…

42 viktima dhe 1 174 raste të reja me virus në 24 orët e fundit

Betejën me Koronavirusin në 24 orët e fundit 117e kanë humbur 42…

Urimi i Presidentes Osmani: Le të shërbejë kjo festë si moment reflektimi për tolerancë, mirëkuptim e solidaritet

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ua ka uruar qytetarëve festën e Kurban…

Haki Abazi: Vendimi për targat nuk është bërë kundër askujt, është vendim i qeverisë që duhet zbatuar

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, është shprehur se vendimi për zbatimin…

Gjukanoviq: Ballkani Perëndimor është ende një nga zonat e interesit të Rusisë

Ballkani Perëndimor është një nga fushat e interesit të Rusisë, e cila…