Autoritetet ukrainase në rajonin Luhansk shpresojnë të evakuojnë civilët përmes pesë korridoreve humanitare, e kjo po ndodh nga frika se trupat ruse do të fillojnë ofensive në lindje të Ukrainës.

“Do të largojmë secilin nëse rusët na lejojnë të arrijmë në pikat e takimit (për evakuim). Siç mund ta shihni, ata jo gjithmonë respektojnë armëpushimin”, tha guvernatori i rajonit të Luhanskut, Serhiy Gaidai.

“I bëj apel çdo banori të rajonit të Luhanskut, të evakuohet derisa është e sigurt dhe mund ta bëjnë këtë… Do të ketë autobusë dhe trena – shfrytëzoni këtë mundësi”, shtoi Gaidai.

Ndërkaq në një video Gaidai thekson se forcat ruse nuk kanë arritur ta thyejnë mbrojtjen ukrainase në rajonin e tij – e nga mllefi po shkatërrojnë objekte e shtëpi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Franca në kërkim të ish-ushtarit të armatosur që gjuajti në drejtim të policisë – gjithçka ndodhi kur burri ‘vizitoi’ shtëpinë e ish-partneres

Një kërkim është duke u zhvilluar në Francën jug-perëndimore për një ish-ushtar…

Rusia merr vendimin EKSTREM / Shpall “non-grata” 8 zyrtarë të BE, midis tyre dhe presidenti i PE

Rusia ua ndaloi hyrjen tetë zyrtarëve të vendeve të Bashkimit Evropian, në…

Rrezikohet siguria e aviacionit në Kosovë/ Sulmohen me rreze laseri aeroplanët mbi hapësirën e Aeroportit të Prishtinës

Aeroplanët e linjave të ndryshme janë sulmuar me rreze laseri në Lipjan duke…

Tragjedi në Kosovë | Digjet shtëpia në Gjakovë, dyshohet se janë djegur 2 fëmijë

Një tragjedi ka ndodhur sot në Kosovë. Mediat vendase raportojnë se një…

Gëzhoja plumbash para dyerve të Ministrisë së Bujqësisë në Shkup

Mëngjesin e sotëm para dyerve të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë…