Në memorialin “Bllaca’99”, në Han të Elezit, është përuruar “Muri i Kujtimit”.

Në qendër të kësaj vepre është vendosur fotografia e famshme e Sherife Lutës me vajzën e saj, teksa po ikte nga ushtria serbe.

Protagonistja e fotografisë mori pjesë në këtë organizim që i solli mjaft kujtime, njofton Klan Kosova.

Përgjegjësi i projektit, Jahja Lluka, tha se kjo vepër do të shërbejë edhe më shumë për ruajtjen e memories kolektive.

Përveç fotografisë,  në mur janë shkruar edhe statistika të shpërnguljes së shqiptarëve përmes kufirit Kosovë-Maqedoni e Veriut, si dhe thënie të politikanëve botërorë për luftën e viteve 1998-1999.

Asokohe, gjendja e të shqiptarëve në Bllacë ishte shumë e rëndë.

Muri i Kujtimit është i gjatë 15 metra, ndërsa i gjatë 2.7 metra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…