Rreth 300 turistë nga e gjithë bota janë bllokuar bllokuar në qytetin antik të Machu Picchu, ndërsa Peruja shpalli gjendjen e jashtëzakonshme pas rrëzimit të presidentit të vendit.

Ish- presidenti Pedro Castillo u fajësua dhe më pas u arrestua pasi njoftoi planin e tij për të shpërndarë Kuvendin. Trazirat e shkaktuara nga arrestimi i tij kanë nxitur paralajmërime ndërkombëtare për udhëtimin në Peru.

Ne Machu Picchu, kanë mbetur turiste nga Amerika e Jugut e europianë. E vetmja mënyrë për të hyrë dhe dalë nga qyteti është me tren dhe këto shërbime janë pezulluar.

Ambasada amerikane në Peru tha në një deklaratë se qeveria e Perusë po organizon një evakuim të të huajve nga Aguas Calientes, një qytet që shërben si pika kryesore e hyrjes në Machu Picchu.

Ndërkohë kryebashkiaku paralajmëroi se ky qytet po vuan tashmë nga mungesa e ushqimit për shkak të protestave dhe ekonomia lokale mbështetet 100% në turizëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sërish sulme në Kiev, të paktën 10 shpërthime ndodhën mëngjesin e sotëm

Autoritetet ukrainase kanë bërë të ditur se të paktën 10 sulme kanë…

Venecia i kërkon ndihmë botës pas vërshimeve shkatërruese

Autoritetet lokale të qytetit të famshëm italian, Venecia, kanë kërkuar ndihmë nga…

Agim Ismailoviq: Do të qëndroj deri në fund këtu, nuk jam as Gruevski as Mijallkov që të arratisem

Agim Ismailoviq në fjalën e tij pas shqiptimit të vendimit tha se…

“Çmendet” në ajër pasagjeri: Ndaloni avionin, kap për fyti pilotin

Një avion i Delta Airlines bëri ulje të detyruar në New Mexico…

Mbi 80 plumba drejt automjetit, ky është 43-vjeçari që u ekzekutua në Butel

Personi i ekzekutuar mbrëmjen e djeshme në Butel të Shkupit është 43-vjeçari…