Mijëra demonstrues kanë dalë në rrugët e kryeqytetit të Perusë për të kërkuar dorëheqjen e presidentit Pedro Castillo, i cili është nën gjashtë hetime për korrupsion.

Njerëzit marshuan nëpër Lima drejt parlamentit dhe pallatit qeveritar derisa dhjetëra policë hodhën gaz lotsjellës për t’i ndaluar ata. Nuk pati raportime të menjëhershme për të lënduar.

Majtisti Castillo i ka quajtur ata që kundërshtojnë qeverinë e tij “reaksionarë” dhe “armiq të njerëzve”.

“Unë vij në marshim për ta nxjerrë atë njeri të korruptuar. Castillo duhet të largohet, për këtë është ky marshim – për ta nxjerrë jashtë”, tha Nancy Huarcaya.

Castillo, një ish-mësues i shkollës rurale, i ka mbijetuar tashmë dy përpjekjeve për shkarkim që kur mori detyrën në korrik të vitit të kaluar. Ai tani është objektivi i gjashtë çështjeve penale për korrupsion dhe plagjiaturë të tezës së tij të magjistraturës.

Kryeministri i Perusë Anibal Torres dha dorëheqjen në gusht të këtij viti për një hetim penal të fokusuar në Castillo.

Castillo, duke shërbyer një mandat pesëvjeçar deri në vitin 2026, ka mohuar kryerjen e ndonjë krimi dhe tha se është viktimë e një fushate për ta hequr atë nga pushteti.

“Ata do të më kenë deri në ditën e fundit të mandatit tim, sepse njerëzit e mi kanë vendosur kështu”, tha Castillo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Përfshirja në Partneritet për Paqe kërkon miratimin e vendeve anëtare

Paralajmërimet e Kosovës se do të kërkojë përfshirje në Programin e Partneritetit…

OBSH korrigjon vlerësimin e kërcënimit të koronavirusit

OBSH korrigjoi sot vlerësimin e saj për kërcënimin e virusit, që u…

Tre të arrestuar për sulmin fizik ndaj kryetarit të Haraçinës

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se janë arrestuar tre persona pas…

Ndalimi i fluturimeve nga BE, avioni rus devijim 15 mijë km për të marrë diplomatët rusë të dëbuar nga Greqia e Spanja

Një aeroplan i dërguar nga Moska për të marrë diplomatët rusë të…

Kurti me Varhelyi: S’jemi as “afër” dhe as “fqinj” me BE-në, sepse jemi të rrethuar nga ajo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës zyrtare në Bruksel është takuar…