Sot Kosova po mban raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. 21 komunat do të zgjedhin sot në balotazh kryetarin e ri. E përveç Kosovës, sot zgjedhje po organizon edhe vendi tjetër i Ballkanit, Bullgaria.

Votuesit në Bullgari sot do të shkojnë në kutitë e votimit për të zgjedhur një parlament dhe një president në një përpjekje për të thyer një bllokim politik disamujor dhe për të siguruar një qeveri për të trajtuar pandeminë COVID-19, si dhe rritjen e çmimeve të energjisë dhe korrupsionin endemik.

Asnjë parti nuk pritet të fitojë një shumicë të plotë në zgjedhjet parlamentare, votimi i tretë i tillë këtë vit, duke hapur derën për bisedime më të vështira për koalicionin në një parlament thellësisht të ndarë.

Një anëtare e NATO-s dhe e Bashkimit Evropian, Bullgaria është rrënuar nga korrupsioni i shfrenuar që nga përmbysja e komunizmit më shumë se tre dekada më parë. Është anëtari më i varfër i BE-së dhe në mënyrë rutinore vjen në fund të bllokut për perceptimet e korrupsionit dhe lirisë së medias.

Bojko Borisov, i cili ishte në krye për më shumë se një dekadë, dha dorëheqjen si kryeministër në prill pas protestave të përhapura kundër korrupsionit kundër tij dhe partisë së tij, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Kjo çoi në dy zgjedhje parlamentare jo përfundimtare në prill dhe korrik, duke nxitur këtë përpjekje të tretë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…