Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me përplasjen fizike në Kuvendin e Kosovës, ku deputetët e opozitës sulmuan me grushte kabinetin e kryeministrit Albin Kurti dhe atë vetë gjatë kohës që po fliste në Kuvend.

Berisha në fjalën e tij theksoi se shpreh keqardhjen në lidhje me pamjet që vijnë nga Kosova. Ish-kryeministri theksoi se kurrësesi në asnjë parlament nuk duhet të ndodhin skena të tilla dhune, raporton Euronews Albania.

Pjesë nga deklarata:

Pyetje: Z.Berisha duke qenë se jeni 32 vite në Parlament, dhe një person me karrierë të gjatë politikë, në Kosovë ditën e sotme ka ndodhur një akt i rëndë, Kryeministri Kurti është sulmuar fizikisht në Kuvend nga deputetët e opozitës dhe ka ndodhur një përleshje fizike mes opozitës dhe qeverisë atje. Si e komentoni dhe a keni një thirrje për kolegët tuaj në Kosovë gjithmonë në cilësinë e një personi që ka vite në karrierë politike dhe është përballur me shumë situata?

Berisha: Absolutisht, shpreh keqardhjen time të thellë për sulme fizike. Ato nuk duhet të ndodhin kurrësesi në asnjë parlament, dhe sulmet fizike nuk janë zgjidhja e kundërshtimeve midis qeverisë dhe opozitës në parlament.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Reagon Izraeli pas deklaratave të Lavrov për origjinën hebreje të Hitlerit

Ministria e Jashtme izraelite ka thirrur ambasadorin rus në Izrael në shenjë…

Petkov këmbëngul që kushtet e vendosura nga Bullgaria të përfshihen në kornizën negociuese të Maqedonisë me KE-në

Në këshillin e djeshëm të koalicionit qeveritar bullgar, kryeministri Petkov ka propozuar…

Lajçak për Asociacionin: Kosova është zotuar – ajo që është pajtuar duhet të zbatohet

I Dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ka thënë…

Ukraina: Rusia ka humbur 19,000 trupa gjatë pushtimit

Së fundmi, Ukraina ka dhënë përditësimin mbi numrin e humbjeve që Rusia…

Ambasadorja amerikane: Duam ta ndalim luftën dhe ta bëjmë Rusinë që ta lëshojë Ukrainën

Ambasadorja amerikane në NATO Julianne Smith ka thënë se Shtetet e Bashkuara…