Vërshimet intensive të shiut kanë krijuar shumë probleme për banorët e Kërçovës. Poashtu gjatë natës disa lumenj kanë dalë nga shtrati me çka kanë përmbytur qindra shtëpi, numër të madh të bodrumeve dhe hapësirave ndihmëse, por më e rëndësishme është që nuk ka viktima.

“Shiu që me ndërprerje të vogla në Kërçovë po bie që tre ditë, dhe krijoji më shumë probleme për banorët e tij. Gjatë natës lumi i Zajasit ka dalë nga shtrati dhe ka përmbysur vendbanimin e rrugës “Prilepit”, ku në ujë janë qindra shtëpi”, tha Dashmire Ademi shefe e Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim në Kërçovë.

Ajo tregoi se gjatë natës më shumë rrugë të qytetit kanë qenë plotësisht të përmbytura dhe ka qenë e pamundur të qarkullon komunikacioni.

Theksoi se edhe në lagjen e re “Ivandoll” janë përmbytur shumë shtëpi.

Nga uji i tepër doli nga shtrati edhe lumit Beliçkë që përmbyti fushat edhe livadhet. Dëmet nga përmbytjet do të konfirmohen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…