Është ndërprerë seanca e Kuvendit të Kosovës pasi deputetët e opozitës janë përleshur me deputetët e pozitës dhe ministrat, teksa kryeministri Albin Kurti ishte duke mbajtur fjalim. Kryeparlamentari Glauk Konjufca, ka thënë se nuk ka kushte për vazhdim te senacës, duke deklaruar 2 orë pauzë.

https://fb.watch/lLCpDNbYQf/?mibextid=Nif5oz

Derisa kryeministri Kurti po fliste në Kuvend për çështjen e veriut, ndaj tij u hodh ujë nga deputetë të opozitës, gjë që shkaktoi përleshje fizike mes deputetëve dhe ministrave të pranishëm në Kuvend.

Paraprakisht deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku, duke folur për përgjimet ku protagoniste është Mimoza Kusari Lila akuzoi partinë në pushtet për mashtrim të qytetarëve dhe për marrëveshje me Listën Serbe.

Më pas në foltore u paraqit kryeministri Kurti në deklarimet jashtë rendit të ditës ku foli për marrëveshjen e arritur ndërmjet zv/kryeministrit Besnik Bislimi dhe të deleguarit të BE-së për dialogun Mirosllav Lajçak. Ai tha se marrëveshja është për deeskalim, me të cilën sipas tij asnjëherë nuk hiqet dorë nga sundimi i ligjit dhe nga luftimi i krimit e i kontrabandës.

Kurti tutje ka thënë se në të njëjtën kohë kanë shfaqur ndjeshmërinë për rëndësinë e paqes qëndrueshme, të stabilitetit afatgjatë të sigurisë për të gjithë.

“Në  këto dy javët e fundit nuk ka pasur as protesta të dhunshme e as incidente të dhunshme. Rrjedhimisht nuk kemi tërheqje të policisë, të gjithë janë në veri, kemi 25 përqind zhvendosje nga ndërtesat komunale por gjithnjë përbrenda veriut të Kosovës”, shtoi Kurti.

Ai ka thënë se fletëarresti për kryekriminelin Milan Radojçiq është tërhequr më 19 shkurt, 2021 pesë ditë pas fitores së LVV-së.

“Ne i kemi fituar zgjedhjet me 438 mijë vota më 14 shkurt 2021, e ish-qeveria e ka hequr fletarrestin ndaj këtij kryemineli pesë ditë më vonë. Kur kanë qenë qeveritë e mëhershme ky kryekriminel ka qenë në Mitrovicë e Prishtinë, tash kontributi ynë është se është në hotelin Kopaonik, në anën tjetër të kufirit”, ka theksuar Kurti.

Këtu më pas ka filluar reagimi i deputetëve të opozitës. Fillimisht Ganimete Musliu vendosi një fotomontazh në foltore të kryeministrit me hundë të zgjatur, të cilën menjëherë e hoqi dhe e grisi Besnik Bislimi, gjë që shkaktoi reagim të deputetëve tjerë të opozitës të cilët hodhën ujë dhe u vërsulën në drejtim të kryeministrit, me ç’rast ka filluar përleshja ndërmjet deputetëve të PDK-së dhe LVV-së. Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka kërkuar ndërhyrjen e sigurimit të Kuvendit për ta qetësuar situatën, teksa punimet e Kuvendit janë ndërprerë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjykata Europiane ndalon azilkërkuesit e parë nga Britania për në Ruandë

26-vjeçarja shqiptare: Jam viktimë e trafikimit! Kërkoj mbrojtje në Britani, jo në…

Vetura e vrasësve e djegur, me targa të falsifikuara

Siç mësohet nga burimet brenda MPB-së, ajo kambajtur targa false. Prokuroria paraprakisht…

Specialja përfundon pushimin, javën tjetër rifillon gjykimi ndaj Thaçit dhe të tjerëve

Javën e ardhshme do të rifillojë gjykimi ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit,…

Gjermani, çmime më të lira për qytetarët që blejnë vetura elektrike

Gjermanët të cilët po konsiderojnë blerjen e makinave elektrike ose hibride, morën…

Cilat janë efektet e mundshme anësore të vaksinave dhe si krahasohen ato?

Ndërsa bota nuk ka gjasa të mposht shumë shpejt pandeminë, vaksinat u…