Të moshuarit në Turqi u lejuan të dalin nga shtëpitë e tyre të dielën për herë të parë në 49 ditë.

Atyre ju ndalua të dilnin nga shtëpitë qysh në 21 mars kur qeveria njoftoi për një mbyllje për njerëzit mbi moshën 65 vjeç, si pjesë e masave për të luftuar pandeminë e koronavirusit.

Të moshuarit kishin mundësi këtë të dielë të shijonin lirinë për katër orë ndërmjet orës 11 të mëngjesit deri në 3 të pasdites.

Turqia ka zgjedhur një bllokim specifik për moshën, duke ndaluar njerëzit mbi moshën 65 vjeç dhe nën moshën 20 vjeç që të largohen nga shtëpitë e tyre.

Turqia do të fillojë ngadalë heqjen e kufizimeve të hënën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…