Pentagoni po përshpejton dërgimin e tankeve në Ukrainë duke rinovuar modelet më të vjetra që mund të jenë më shpejt gati për t’u përdorur në fushën e betejës.

SHBA po synon të dërgojë modele të vjetra të tankeve Abrams në Ukrainë në tetë deri në 10 muaj, thanë zyrtarët amerikanë.

Plani i tij fillestar, i konfirmuar nga presidenti Joe Biden në janar, ishte të dërgonte në Kiev 31 tanke M1A2 Abrams  por duhen një ose dy vjet për t’u ndërtuar dhe dërguar.

Versionet e vjetra mund të merren nga rezervat e ushtrisë dhe do të jetë më e lehtë për trupat ukrainase të mësojnë t’i përdorin.

Mendohet se zyrtarët e Pentagonit do ta bëjnë njoftimin së shpejti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Dhjetë vite burg për serbin që dhunoi seksualisht një shqiptare gjatë luftës

Gjykata Themelore në Prishtinë ka dënuar me dhjetë vjet burgim, Zoran Vukotiqin…

10 raste të reja me virus dhe 7 viktima

Nga Ministria e Shëndetësisë, informojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga…

Në Tetovë investohet njëjtë sikur në Shuto Orizare

Dy komunat të cilat paraprakisht gjendeshin në vendin e katërt dhe të…

FIFA hap hetimet ndaj Serbisë, nuk ka procedurë për Granit Xhakën

Ndeshja mes Zvicrës dhe Serbisë është kryer të premten mbrëma, por ajo…

Strehimi i afganëve, Rama për CNN: Do të presim rreth 4,000 persona

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për CNN, bëri me dije se…