SHBA ka testuar me sukses një raketë për të kryer një numër të madh të eksperimentesh me armë hipersonike, tha Pentagoni.

Ai u lansua nga objekti i fluturimit në Wallops i NASA-s në Virginia dhe vlerësoi komunikimet e armëve, pajisjet e navigimit dhe materialet e avancuara që mund t’i rezistojnë nxehtësisë së një mjedisi hipersonik, njoftoi Marina e SHBA-së.

Sistemet hipersonike fluturojnë me shpejtësi shumë herë më të madhe se shpejtësia e zërit, zakonisht 3500 mph (5633 km/h) ose më shumë.

SHBA, Rusia dhe Kina po zhvillojnë të gjitha armë hipersonike të gjeneratës së ardhshme pasi mund të jetë e vështirë të mbrohen kundër tyre për shkak të shpejtësisë dhe aftësisë së tyre për të ndryshuar trajektoren.

Kremlini ka thënë se ka përdorur raketa hipersonike në luftën në Ukrainë, raporton skynews.

Testi i së mërkurës përdori në fakt një raketë tingëlluese më të vogël dhe më të përballueshme për të kryer eksperimentet. Ai synon të vërtetojë aspektet e ardhshme të programit të armëve hipersonike të Amerikës. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Nesër zgjedhjet në Shqipëri, ambasada e SHBA: Do të jemi në të gjithë vendin duke vëzhguar

Ambasada e SHBA në Tiranë njofton se nesër, në ditën e zgjedhjeve,…

Gjeneralët në pension paralajmërojnë për ‘luftë civile vdekjeprurëse’ në Francë

Qeveria franceze e ka dënuar një letër të hapur të nënshkruar nga…

Profesori amerikan, Williams: Specialja, mundësi për të sjellë drejtësi për të gjitha viktimat e luftës në Kosovë

Nuk janë të rralla rastet kur dëgjohen ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të…

Ukraina kërkon më shumë armë – në veçanti sistem kundërajror

Prej më shumë se dy jave Ukraina ka kërkuar një zonë ndalimi-fluturimi,…

Von Cramon: Ridefinimi i kufijve në Ballkanin Perëndimor nuk është zgjidhje

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka thënë se…