Kryetari i Shtabit të Përgjithshëm të Shteteve të Bashkuara, Mark Milley, thotë se Kina është larg nga të qenit në gjendje të bëjë një pushtim në ishullin e Tajvanit.

Gjenerali Milley njoftoi gjithashtu se Amerika është e gatshme të ndërhyjë nëse presidenti kinez Xi Jinping pushton Tajvanin.

“Për një ushtri që nuk ka marrë pjesë në luftime që nga lufta kundër vietnamezëve në vitin 1979, ata do të luanin një lojë shumë, shumë të rrezikshme në të gjithë vijën e drejtë dhe do të pushtonin ishullin e Tajvanit”, tha gjenerali Milley.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

I ikën bashkëshortja nga shtëpia, burri i dëshpëruar kërkon ndihmën e policisë

Mbrëmë, në ora 21:00 në Sektorin për Punë të Brendshme Kumanovë, A.N.(45)…

Turku i shumëkërkuar arrestohet në Shqipëri, kishte fituar 2 miliardë dollarë duke mashtruar me kriptomonedhat

Miliarderi turk, Faruk Fatih Özer, i cili ndodhej në kërkim ndërkombëtar për…

Pas vizitës në Iowa, Kurti: Shembulli i bashkëpunimit ushtarak të vazhdohet në fushën civile

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas vizitës zyrtare që ka zhvilluar në…

Aleati i Putinit gjendet i vdekur bashkë me gruan dhe vajzën

Vladislav Avayev, një aleat i afërt i Presidentit rus, Vladimir Putin, i…

Macron dhe Le Pen shkojnë në balotazh

Kandidatët rinisën fushatën që pas qartësimit të rezultateve Nuk pati surpriza në…