Duke folur për përvojën me gjendjet e jashtëzakonshme të cilat u shpallën në vazhdimësi gjatë vitit të kaluar, deri në formimin e Qeverisë së re, presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski ka bërë thirrje deri te institucionet, që të përgatiten për krizën e ardhshme dhe të përpilojnë ndryshimet ligjore.

“Është koha të reflektojmë në përvojën e viti të kaluar dhe të miratojmë përfundimet adekuate dhe në kohë të përgatisim popullin për krizën e ardhshme të mundshme. Është e qartë se na duhet ligj i ri për gjendje të jashtëzakonshme në të cilën do të rregullohen të gjitha zbrazëtirat me të cilat u përballëm kur duhej ta organizonim sistemin në rrethana jostandarde vetëm në bazë të disa dispozitave gjenerale të Kushtetutës”, tha Pendarovski në Konferencën për gjendjen e jashtëzakonshme – përvojat, transmeton TV21.

Ai ka porositur, që ndryshimet ligjore të bëhen me përfshirjen e ekspertëve dhe të faktorit politik në vend.

“Për mua është e pakontestueshme, se Ligji i ardhshëm duhet të jetë produkt i dialogut mes ekspertëve dhe publikut dhe të miratohet me konsensus politik më të madh të mundshëm”, tha Pendarovski.

Duke përmendur edhe krizën e emigrantëve që paraqet rrezik i vazhdueshëm ndaj shteteve, Pendarovski ka vlerësuar se më së paku që mund të bëjmë tani, është ta presim krizën e ardhshme të përgatitur institucionalisht./TV21

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…