“Shumë pak, si shtet kemi ndarë për arsimin. Përqindja për kokë banori në Evropë tregon se jemi në fund”.

Këtë e tha sot presidenti i shtetit Stevo Pendarovski, në fjalimin e tij gjatë prezantimit të projekteve të realizuar në kuadër të programit studentor “Innovations in Smart Anything Everywhere INNO SAE”, në Fakultetin për Elektroteknikë dhe Teknologji Informatike në Shkup.

Pendarovski deklaroi se ndarja e mjeteve për hulumtime dhe zhvillim është shumë e ulët.

“Nuk ka shtet që ka rritje ekonomike të kënaqshme, ndërsa ndan kaq pak për arsimin, sikur ne si shtet që ndajmë me dekada për fat të keq për këtë fushë”, tha Pendarovski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…